Free counters!

highspeedtelegraphy.com


for fans of highspeed morse telegraphy
     
      für Fans der schnellen Morsetelegrafie           

 для любителей Скоростная Pадиотелеграфия

                                                     

Balkan HST Championships

Balkan HST-Meisterschaften

Чемпионат Балканы по CPT


Category Morse Runner

Kategorie Morse Runner

Категория в программа "Morse Runner"

Country abbreviations - see "Results World HST"

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

2018

  1. Melissa Stanica (RO)
  2. -
  3. -

2017     

  1. Gabriela I. Apostol (RO)         
  2. Melissa Stanica (RO)          
  3. -

2016     

  1. Teodora Neagu (RO)              
  2. Laura Schimbator (RO)       
  3. Estera Braga (MD) 

2015     

  1. Teodora Neagu (RO)              
  2. Laura Schimbator (MD)       
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Mihaela Macsim (RO)             
  2. Teodora Neagu (RO)           
  3. Laura Schimbator (MD)


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

2018

  1. Nita Rares (RO)
  2. David Darie (RO)
  3. Timur Fehmi (BG)

2017     

  1. Daniel Raoul Vieru (RO)         
  2. Rares Nita (RO)                   
  3. -

2016     

  1. Victor Garbuz (MD)                 
  2. Daniel Raoul Vieru (RO)      
  3. Marcel Crivorucenco (MD)

2015     

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Marian Balica (RO)              
  3. -  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Iustin Zaharia (RO)                 
  2. Iulian Schimbator (MD)       
  3. Andrei Stanescu (RO)

   

Categorie C (females, juniors under 21 years)

2018

  1. Mihaela Macsim (RO)
  2. -
  3. -

2017     

  1. Mihaela Macsim (RO)            
  2. -                                           
  3. -

2016     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. Mihaela Macsim (RO)          
  3. -

2015     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. Mihaela Macsim (RO)          
  3. -  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. -                                          
  3. -


Categorie D (males, juniors under 21 years)

2018

  1. Raoul Vieru (RO)
  2. Todor Todorov (BG)
  3. -

2017      

  1. Iustin Zaharia (RO)                
  2. Veljan Gjorgjiov (MK)           
  3. -

2016      

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Andrei Popa (RO)                
  3. Marian Balica (RO)

2015      

  1. Andrei Popa (RO)                  
  2. Victor Garbuz (MD)             
  3. Iulian Schimbator (MD)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Petre-Ion Chiriac (RO)           
  2. Darke Trajkov (MK)              
  3. Eduard D. Lesanu (RO)

       

Categorie E (females, all ages)

2018

  1. Teodora Getzova (BG)
  2. Izabelle Apostol (RO)
  3. -

2017     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

2016     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

2015     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)               
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Teodora Getzova (BG)           
  2. Gabriela Ivan (RO)               
  3. -

 

Categorie F (males, all ages)

2018

  1. Alexandru Mancas (RO)
  2. Goran Hajosevic (RS)
  3. Darko Trajkov (MK)

2017     

  1. Goran Hajosevic (RS)            
  2. Alexandru Mancas (RO)    
  3. Darko Trajkov (RO)

2016     

  1. Alexandru Mancas (RO)         
  2. Darko Trajkov (MK)            
  3. Lucian Cojocaru (RO)

2015     

  1. Goran Hajosevic (RS)             
  2. Alexandru Mancas (RO)    
  3. Iliya Getzov (BG)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Cristian Haldan (RO)               
  2. Efstathios Maliakis (GR)    
  3. Christo Ignatov (BG)


 

Categorie G (females, senior)

2018

  1. Gabriela Ivan (RO)
  2. -
  3. -

2017     

  1. Janeta Manea (RO)                 
  2. -                                           
  3. -

2016     

  1. Janeta Manea (RO)                 
  2. -                                           
  3. -

2015     

  1. Julija Veljic (RS)                       
  2. -                                           
  3. -  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Janeta Manea (RO)                 
  2. -                                          
  3. -
 

    

Categorie H (males, over 40 years)

2018

  1. Ionut Pitigui (RO)
  2. Hristo Ignatov (BG)
  3. Mile Trajkov (MK)

2017

  1. Ionut Pitigui (RO)
  2. Nikolay Enchev (BG)
  3. Darko Trajkov (MK) 

2016     

  1. Ionut Pitigui (RO)                  
  2. Mile Trajkov (MK)                  
  3. Oleg Lachii (MD)

2015     

  1. Nikolay Enchev (BG) and Ionut Pitigoi (RO) same score!    
  2. -
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Nikolay Enchev (BG)            
  2. Mihai Costache (RO)           
  3. Pavel Velichkov (BG)

 

Categorie I (males, over 50 years)

2018

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Nikolay Enchev (BG)
  3. Mladen Markovski (MK)          

2017      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Mladen Markovski (MK)        
  3. Zorance Krstov (MK) 

2016      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Valentin Ciribas (MD)           
  3. -

2015      

  1. Milan Strahinovic (RS)          
  2. Alexandru Coca Pavlic (RO) 
  3. -    

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Todor Kaykiev (BG)               
  2. Djuro Bauk (RS)                    
  3. Dusan Ceha (RS)