Free counters!

highspeedtelegraphy.com


for fans of highspeed morse telegraphy
     
      für Fans der schnellen Morsetelegrafie           

 для любителей скоростная радиотелеграфия

                                                     

Balkan HST Championships

Balkan HST Meisterschaften 

Чемпионат Балканы по CPT


Category RUFZ

Kategorie RUFZ

Категория в приеме позывных программа RUFZ


Country abbreviations - see "Results World HST"

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

2018

  1. Melissa Stanica (RO)
  2. -
  3. -

2017     

  1. Gabriela I. Apostol (RO)         
  2. Melissa Stanica (RO)          
  3. -

2016     

  1. Teodora Neagu (RO)              
  2. Laura Schimbator (RO)       
  3. Estera Braga (MD) 

2015    

  1. Teodora Neagu (RO)              
  2. Laura Schimbator (MD)       
  3. Dijana Ostojic (RS)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Mihaela Macsim (RO)             
  2. Teodora Neagu (RO)          
  3. Laura Schimbator (MD)


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

2018

  1. Nita Rares (RO)
  2. Timur Fehmi (BG)
  3. David Darie (RO)

2017     

  1. Daniel Raoul Vieru (RO)         
  2. Rares Nita (RO)                   
  3. -

2016     

  1. Victor Garbuz (MD)                
  2. Daniel Raoul Vieru (RO)      
  3. Marcel Crivorucenco (MD)

2015     

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Marian Balica (RO) 
  3. -            

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Andrei-Matei Barabula (RO)  
  2. Alexandru Schimbator (MD)
  3. Andrei Stanescu (RO)

   

Categorie C (females, juniors under 21 years)

2018

  1. Mihaela Macsim (RO)
  2. -
  3. -

2017     

  1. Mihaela Macsim (RO)            
  2. -                                           
  3. -

2016     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. Mihaela Macsim (RO)          
  3. -

2015     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. Mihaela Macsim (RO)         
  3. -     

2014   

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. -                                           
  3. -                                                          


Categorie D (males, juniors under 21 years)

2018

  1. Raoul Vieru (RO)
  2. Todor Todorov (BG)
  3. -

2017      

  1. Iustin Zaharia (RO)                
  2. Veljan Gjorgjiov (MK)          
  3. -

2016      

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Andrei Popa (RO)                
  3. Marian Balica (RO)

2015      

  1. Andrei Popa (RO)                 
  2. Iulian Schimbator (MD)        
  3. Victor Garbuz (MD)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Darke Trajkov (MK)                
  2. Eduard- D. Lesanu (RO)      
  3. Petre-Ion Chiriac (RO)

 

Categorie E (females, all ages)

2018

  1. Teodora Getzova (BG)
  2. Izabelle Apostol (RO)
  3. -

2017     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

2016     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)             
  3. -             

2015     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

 

Categorie F (males, all ages)

2018

  1. Alexandru Mancas (RO)         
  2. Goran Hajosevic (RS)        
  3. Darko Trajkov (MK)

2017     

  1. Alexandru Mancas (RO)         
  2. Goran Hajosevic (RS)        
  3. Darko Trajkov (MK)

2016     

  1. Alexandru Mancas (RO)         
  2. Darko Trajkov (MK)            
  3. Lucian Cojocaru (RO)

2015     

  1. Alexandru Mancas (RO)         
  2. Goran Hajosevic (RS)       
  3. Iliya Getzov (BG)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Cristian Haldan (RO)              
  2. Efstathios Maliakis (GR)     
  3. Christo Ignatov (BG)


 

Categorie G (females, senior)

2018

  1. Gabriela Ivan (RO)
  2. -
  3. -

2017      

  1. Janeta Manea (RO)               
  2. -                                           
  3. -

2016      

  1. Janeta Manea (RO)               
  2. -                                           
  3. -

2015      

  1. Julija Veljic (RS)                    
  2. -                                           
  3. -                              

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Janeta Manea (RO)               
  2. -                                           
  3. -
 

Categorie H (males, over 40 years)

2018

  1. Mile Trajkov (MK)                 
  2. Ionut Pitigui (RO)
  3. Hristo Ignatov (BG)

2017     

  1. Mile Trajkov (MK)                 
  2. Nikolai Enchev (BG)              
  3. Ionut Pitigui (RO)

2016     

  1. Mile Trajkov (MK)                 
  2. Ionut Pitigui (RO)                   
  3. Oleg Lachii (MD)

2015     

  1. Nikolay Enchev (BG)            
  2. Dusan Ceha (RS)                 
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Nikolay Enchev (BG)            
  2. Mile Trajkov (MK)                 
  3. Mihai Costache (RO)

 

Categorie I (males, over 50 years)

2018

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Nikolay Enchev (BG)
  3. Mladen Markovski (MK) 

2017      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO) 
  2. Zorance Krstov (MK)          
  3. Mladen Markovski (MK)

2016      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Valentin Ciribas (MD)          
  3. -

2015      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Milan Strahinovic                 
  3. -                  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Todor Kaykiev (BG)                
  2. Dusan Ceha (RS)               
  3. Djuro Bauk (RS)