Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)

                                  Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

Balkan HST Championships

Balkan HST-Meisterschaften

Чемпионат Балканы по CPT


Category Morse Runner

Country abbreviations - see "Results World HST"

Kategorie Morse Runner

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"

Категория в программа "Morse Runner"

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

2017     

  1. Gabriela I. Apostol (RO)         
  2. Melissa Stanica (RO)          
  3. -

2016     

  1. Teodora Neagu (RO)              
  2. Laura Schimbator (RO)       
  3. Estera Braga (MD) 

2015     

  1. Teodora Neagu (RO)              
  2. Laura Schimbator (MD)       
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Mihaela Macsim (RO)             
  2. Teodora Neagu (RO)           
  3. Laura Schimbator (MD)


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

2017     

  1. Daniel Raoul Vieru (RO)         
  2. Rares Nita (RO)                   
  3. -

2016     

  1. Victor Garbuz (MD)                 
  2. Daniel Raoul Vieru (RO)      
  3. Marcel Crivorucenco (MD)

2015     

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Marian Balica (RO)              
  3. -  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Iustin Zaharia (RO)                 
  2. Iulian Schimbator (MD)       
  3. Andrei Stanescu (RO)

   


Categorie C (females, juniors under 21 years)

2017     

  1. Mihaela Macsim (RO)            
  2. -                                           
  3. -

2016     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. Mihaela Macsim (RO)          
  3. -

2015     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. Mihaela Macsim (RO)          
  3. -  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. -                                          
  3. -


Categorie D (males, juniors under 21 years)

2017      

  1. Iustin Zaharia (RO)                
  2. Veljan Gjorgjiov (MK)           
  3. -

2016      

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Andrei Popa (RO)                
  3. Marian Balica (RO)

2015      

  1. Andrei Popa (RO)                  
  2. Victor Garbuz (MD)             
  3. Iulian Schimbator (MD)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Petre-Ion Chiriac (RO)           
  2. Darke Trajkov (MK)              
  3. Eduard D. Lesanu (RO)

       

       

Categorie E (females, all ages)

2017     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

2016     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

2015     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)               
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Teodora Getzova (BG)           
  2. Gabriela Ivan (RO)               
  3. -

 


Categorie F (males, all ages)

2017     

  1. Goran Hajosevic (RS)            
  2. Alexandru Mancas (RO)    
  3. Darko Trajkov (RO)

2016     

  1. Alexandru Mancas (RO)         
  2. Darko Trajkov (MK)            
  3. Lucian Cojocaru (RO)

2015     

  1. Goran Hajosevic (RS)             
  2. Alexandru Mancas (RO)    
  3. Iliya Getzov (BG)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Cristian Haldan (RO)               
  2. Efstathios Maliakis (GR)    
  3. Christo Ignatov (BG)


 

Categorie G (females, senior)

2017     

  1. Janeta Manea (RO)                 
  2. -                                           
  3. -

2016     

  1. Janeta Manea (RO)                 
  2. -                                           
  3. -

2015     

  1. Julija Veljic (RS)                       
  2. -                                           
  3. -  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Janeta Manea (RO)                 
  2. -                                          
  3. -
 

    

Categorie H (males, over 40 years)

2017     

  1. Ionut Pitigui (RO)                  
  2. Nikolai Enchev (BG)             
  3. Mile Trajkov (MK)

2016     

  1. Ionut Pitigui (RO)                  
  2. Mile Trajkov (MK)                  
  3. Oleg Lachii (MD)

2015     

  1. Nikolay Enchev (BG) and Ionut Pitigoi (RO) same score!    
  2. -
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Nikolay Enchev (BG)            
  2. Mihai Costache (RO)           
  3. Pavel Velichkov (BG)

 

Categorie I (males, over 50 years)

2017      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Mladen Markovski (MK)        
  3. Zorance Krstov (MK) 

2016      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Valentin Ciribas (MD)           
  3. -

2015      

  1. Milan Strahinovic (RS)          
  2. Alexandru Coca Pavlic (RO) 
  3. -    

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Todor Kaykiev (BG)               
  2. Djuro Bauk (RS)                    
  3. Dusan Ceha (RS)