Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)

                                  Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

Balkan HST Championships

Balkan HST Meisterschaften 

Чемпионат Балканы по CPT


Category RUFZ

Country abbreviations - see "Results World HST"

Kategorie RUFZ

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"

Категория в приеме позывных программа RUFZ

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

2017     

  1. Gabriela I. Apostol (RO)         
  2. Melissa Stanica (RO)          
  3. -

2016     

  1. Teodora Neagu (RO)              
  2. Laura Schimbator (RO)       
  3. Estera Braga (MD) 

2015    

  1. Teodora Neagu (RO)              
  2. Laura Schimbator (MD)       
  3. Dijana Ostojic (RS)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Mihaela Macsim (RO)             
  2. Teodora Neagu (RO)          
  3. Laura Schimbator (MD)


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

2017     

  1. Daniel Raoul Vieru (RO)         
  2. Rares Nita (RO)                   
  3. -

2016     

  1. Victor Garbuz (MD)                
  2. Daniel Raoul Vieru (RO)      
  3. Marcel Crivorucenco (MD)

2015     

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Marian Balica (RO) 
  3. -            

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Andrei-Matei Barabula (RO)  
  2. Alexandru Schimbator (MD)
  3. Andrei Stanescu (RO)

   

Categorie C (females, juniors under 21 years)

2017     

  1. Mihaela Macsim (RO)            
  2. -                                           
  3. -

2016     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. Mihaela Macsim (RO)          
  3. -

2015     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. Mihaela Macsim (RO)         
  3. -     

2014   

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. -                                           
  3. -                                                          


Categorie D (males, juniors under 21 years)

2017      

  1. Iustin Zaharia (RO)                
  2. Veljan Gjorgjiov (MK)          
  3. -

2016      

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Andrei Popa (RO)                
  3. Marian Balica (RO)

2015      

  1. Andrei Popa (RO)                 
  2. Iulian Schimbator (MD)        
  3. Victor Garbuz (MD)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Darke Trajkov (MK)                
  2. Eduard- D. Lesanu (RO)      
  3. Petre-Ion Chiriac (RO)

 

Categorie E (females, all ages)

2017     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

2016     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)             
  3. -             

2015     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)              
  3. -

 

Categorie F (males, all ages)

2017     

  1. Alexandru Mancas (RO)         
  2. Goran Hajosevic (RS)        
  3. Darko Trajkov (MK)

2016     

  1. Alexandru Mancas (RO)         
  2. Darko Trajkov (MK)            
  3. Lucian Cojocaru (RO)

2015     

  1. Alexandru Mancas (RO)         
  2. Goran Hajosevic (RS)       
  3. Iliya Getzov (BG)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Cristian Haldan (RO)              
  2. Efstathios Maliakis (GR)     
  3. Christo Ignatov (BG)


 

Categorie G (females, senior)

2017      

  1. Janeta Manea (RO)               
  2. -                                           
  3. -

2016      

  1. Janeta Manea (RO)               
  2. -                                           
  3. -

2015      

  1. Julija Veljic (RS)                    
  2. -                                           
  3. -                              

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Janeta Manea (RO)               
  2. -                                           
  3. -
 

    

Categorie H (males, over 40 years)

2017     

  1. Mile Trajkov (MK)                 
  2. Nikolai Enchev (BG)              
  3. Ionut Pitigui (RO)

2016     

  1. Mile Trajkov (MK)                 
  2. Ionut Pitigui (RO)                   
  3. Oleg Lachii (MD)

2015     

  1. Nikolay Enchev (BG)            
  2. Dusan Ceha (RS)                 
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Nikolay Enchev (BG)            
  2. Mile Trajkov (MK)                 
  3. Mihai Costache (RO)

 

Categorie I (males, over 50 years)

2017      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO) 
  2. Zorance Krstov (MK)          
  3. Mladen Markovski (MK)

2016      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Valentin Ciribas (MD)          
  3. -

2015      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  2. Milan Strahinovic                 
  3. -                  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Todor Kaykiev (BG)                
  2. Dusan Ceha (RS)               
  3. Djuro Bauk (RS)