Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)

                                  Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

Balkan HST Championships

Balkan HST Meisterschaften 

Чемпионат Балканы по CPT


Category Transmission

Country abbreviations - see "Results World HST"

Kategorie Senden von Morsezeichen

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"

Категория "в передаче цифр, букв и смешанного текста"

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

2017     

  1. Gabriela I. Apostol (RO)         
  2. Melissa Stanica (RO)          
  3. -

2016     

  1. Teodora Neagu (RO)               
  2. Laura Schimbator (RO)     
  3. Estera Braga (MD)

2015     

  1. Laura Schimbator (MD)           
  2. Teodora Neagu (RO)         
  3. Danijela Tomovic (RS)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Mihaela Macsim (RO)              
  2. Laura Schimbator (MD)     
  3. Teodora Neagu (RO)


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

2017     

  1. Rares Nita (RO)                     
  2. Daniel Raoul Vieru (RO)      
  3. -

2016     

  1. Victor Garbuz (MD)                
  2. Daniel Raoul Vieru (RO)      
  3. Marcel Crivorucenco (MD)

2015     

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Marian Balica (RO)             
  3. -  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Iulian Schimbator (MD)          
  2. Andrei Stanescu (RO)         
  3. Iustin Zaharia (RO)

   


Categorie C (females, juniors under 21 years)

2017     

  1. Mihaela Macsim (RO)            
  2. -                                           
  3. -

2016     

  1. Mihaela Macsim (RO)            
  2. Diana Ene (RO)                   
  3. -  

2015     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. Mihaela Macsim (RO)         
  3. -  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Diana Ene (RO)                     
  2. -                                           
  3. -


Categorie D (males, juniors under 21 years)

2017      

  1. Veljan Gjorgjiov (MK)             
  2. Iustin Zaharia (RO)              
  3. -

2016      

  1. Alexandru Delcea (RO)          
  2. Andrei Popa (RO)                
  3. Marian Balica (RO)

2015      

  1. Andrei Popa (RO)                  
  2. Iulian Schimbator (MD)        
  3. Victor Garbuz (MD)

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Petre-Ion Chiriac (RO)           
  2. Eduard-D. Lesanu (RO)       
  3. Darko Trajkov (MK)

       

Categorie E (females, all ages)

2017     

  1. Teodora Getzova (BG)            
  2. Gabriela Ivan (RO)                
  3. -

2016     

  1. Gabriela Ivan (RO)                 
  2. Teodora Getzova (BG)           

2015     

  1. Gabriela Ivan (RO)                 
  2. Teodora Getzova (BG)          

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Gabriela Ivan (RO)                 
  2. Teodora Getzova (BG)          


Categorie F (males, all ages)

2017     

  1. Goran Hajosevic (RS)            
  2. Lucian Cojocaru (RO)        
  3. Darko Trajkov (MK)

2016     

  1. Alexandru Mancas (RO)        
  2. Darko Trajkov (MK)            
  3. Lucian Cojocaru (RO)

2015    

  1. Goran Hajosevic (RS)           
  2. Marko Zivkovic (DK)           
  3. Alexandru Mancas (RO)  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Efstathios Maliakis (GR)         
  2. Cristian Haldan (RO)         
  3. Christo Ignatov (BG)


 

Categorie G (females, senior)

2017     

  1. Janeta Manea (RO)               
  2. -                                           

2016     

  1. Janeta Manea (RO)              
  2. -                                          
  3. -  

2015     

  1. Julija Veljic (RS)                     
  2. -                                           
  3. -  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Janeta Manea (RO)
  2. -
  3. -
 

    

Categorie H (males, over 40 years)

2017     

  1. Ionut Pitigoi (RO)                 
  2. Nikolay Enchev (BG)            
  3. Mile Trajkov (MK)

2016     

  1. Ionut Pitigui (RO)                 
  2. Mile Trajkov (MK)                  
  3. -

2015     

  1. Ionut Pitigoi (RO)                 
  2. Nikolay Enchev (BG)            
  3. Dusan Ceha (RS)  

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013     

  1. Nikolay Enchev (BG)            
  2. Mihai Costache (RO)           
  3. Mile Trajkov (MK)

 

Categorie I (males, over 50 years)

2017      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO) 
  2. Zorance Krstov (MK)            
  3. Panayot Danev (BG)

2016      

  1. Alexandru Coca Pavlic (RO) 
  2. Valentin Ciribas (MD)              
  3. -

2015     

  1. Milan Strahinovic (RS)          
  2. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  3. -

2014

  1. -
  2. -
  3. -

2013      

  1. Todor Kaykiev (BG)              
  2. Dusan Ceha (RS)                  
  3. Djuro Bauk (RS)