Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)

                                  Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

Balkan High Speed Telegraphy Championships

Balkan Meisterschaften der Morsetelegrafie

Чемпионат Балканы по скоростной радио-телеграфии


Category Single Overall / Participants of Balkan countries

Country abbreviations - see "Results World HST"


Einzelwertung Gesamt, Teilnehmer aus den Balkanländern

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"


Категория "Overall" / Участники из балканские государства

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                  3. Place

2017      Gabriela I. Apostol (RO)          Melissa Stanica (RO)            -

2016      Teodora Neagu (RO)               Laura Schimbator (RO)         Estera Braga (MD)

2015      Teodora Neagu (RO)               Laura Schimbator (MD)         Danijela Tomovic (RS)

2014

2013      Mihaela Macsim (RO)              Teodora Neagu (RO)             Laura Schimbator (MD)    


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                  3. Place

2017       Daniel Raoul Vieru (RO)          Rares Nita (RO)                    -

2016       Victor Garbuz (MD)                 Daniel Raoul Vieru (RO)       Marcel Crivorucenco (MD)

2015       Alexandru Delcea (RO)           Marian Balica (RO)                -  

2014

2013      Andrei-M. Barabula (RO)          Iustin Zaharia (RO)                Iulian Schimbator (MD)

   


Categorie C (females, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                  3. Place

2017       Mihaela Macsim (RO)             -                                              -

2016       Diana Ene (RO)                      Mihaela Macsim (RO)             -

2015       Diana Ene (RO)                      Mihaela Macsim (RO)             -  

2014

2013       Diana Ene (RO)                      -                                              -


Categorie D (males, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                   3. Place

2017       Iustin Zaharia (RO)                 Veljan Gjorgjiov (MK)              -

2016       Alexandru Delcea (RO)          Andrei Popa (RO)                    Marian Balica (RO)

2015       Andrei Popa (RO)                   Victor Garbuz (MD)                 Iulian Schimbator (MD)

2014

2013       Darko Trajkov (MK)                 Eduard D. Lesanu (RO)          Petre-Ion Chiriac (MD)             

       

       

Categorie E (females, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                                  3. Place

2017      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)                 -

2016      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)                 -

2015      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)                 -

2014

2013      Gabriela Ivan (RO)                   Teodora Getzova (BG)           -

 


Categorie F (males, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017      Goran Hajosevic (RS)              Alexandru Mancas (RO)       Darko Trajkov (MK)

2016      Alexandru Mancas (RO)          Darko Trajkov (MK)               Lucian Cojocaru (RO)

2015      Goran Hajosevic (RS)              Alexandru Mancas (RO)       Iliya Getzov (BG)

2014

2013      Cristian Haldan (RO)               Efstathios Maliakis (GR)        Christo Ignatov (BG)


 

Categorie G (females, senior)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017       Janeta Manea (RO)                -                                             -

2016       Janeta Manea (RO)                -                                             -

2015       Julija Veljic (RS)                      -                                             -  

2014

2013       Janeta Manea (RO)                -                                             -

 

    

Categorie H (males, over 40 years)

Year      1. Place                                   2. Place                                   3. Place

2017      Nikolay Enchev (BG)              Ionut Pitigoi (RO)                    Mile Trajkov (MK)

2016      Ionut Pitigui (RO)                   Mile Trajkov (MK)                    Oleg Lachii (MD)

2015      Nikolay Enchev (BG)             Ionut Pitigoi (RO)                     -            

2014

2013      Nikolay Enchev (BG)             Mile Trajkov (MK)                     Mihai Costache (RO)

 

Categorie I (males, over 50 years)

Year       1. Place                                   2. Place                                   3. Place

2017      Alexandru Coca Pavlic (RO)   Zorance Krstov (MK)               Mladen Markovski (MK)

2016      Alexandru Coca Pavlic (RO)   Valentin Ciribas (MD)              -

2015      Milan Strahinovic                     Alexandru Coca Pavlic (RO)   - 

2014

2013      Todor Kaykiev (BG)                  Djuro Bauk (RS)                     Dusan Ceha (RS)