Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)
               Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

Balkan High Speed Telegraphy Championships

Balkan Meisterschaften der Morsetelegrafie

Чемпионат Балканы по скоростной радио-телеграфии


Category Morse Runner / Participants of Balkan countries

Country abbreviations - see "Results World HST"


Kategorie Morse Runner / Teilnehmer aus den Balkanländern

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"


Категория в приеме позывных программа "Morse Runner" / Участники из балканские государства

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Gabriela I. Apostol (RO)          Melissa Stanica (RO)           -

2016      Teodora Neagu (RO)               Laura Schimbator (RO)        Estera Braga (MD) 

2015      Teodora Neagu (RO)               Laura Schimbator (MD)        -

2014

2013      Mihaela Macsim (RO)              Teodora Neagu (RO)            Laura Schimbator (MD)


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Daniel Raoul Vieru (RO)          Rares Nita (RO)                    -

2016      Victor Garbuz (MD)                  Daniel Raoul Vieru (RO)       Marcel Crivorucenco (MD)

2015      Alexandru Delcea (RO)           Marian Balica (RO)               -  

2014

2013      Iustin Zaharia (RO)                  Iulian Schimbator (MD)        Andrei Stanescu (RO)

   


Categorie C (females, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Mihaela Macsim (RO)             -                                            -

2016      Diana Ene (RO)                      Mihaela Macsim (RO)           -

2015      Diana Ene (RO)                      Mihaela Macsim (RO)           -  

2014

2013      Diana Ene (RO)                      -                                            -


Categorie D (males, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017       Iustin Zaharia (RO)                 Veljan Gjorgjiov (MK)            -

2016       Alexandru Delcea (RO)           Andrei Popa (RO)                 Marian Balica (RO)

2015       Andrei Popa (RO)                   Victor Garbuz (MD)               Iulian Schimbator (MD)

2014

2013       Petre-Ion Chiriac (RO)            Darke Trajkov (MK)               Eduard D. Lesanu (RO)

       

       

Categorie E (females, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)               -

2016      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)                -

2015      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)                -

2014

2013      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)                -

 


Categorie F (males, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                               3. Place

2017      Goran Hajosevic (RS)              Alexandru Mancas (RO)     Darko Trajkov (RO)

2016      Alexandru Mancas (RO)          Darko Trajkov (MK)             Lucian Cojocaru (RO)

2015      Goran Hajosevic (RS)              Alexandru Mancas (RO)     Iliya Getzov (BG)

2014

2013      Cristian Haldan (RO)                Efstathios Maliakis (GR)     Christo Ignatov (BG)


 

Categorie G (females, senior)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Janeta Manea (RO)                  -                                            -

2016      Janeta Manea (RO)                  -                                            -

2015      Julija Veljic (RS)                        -                                            -  

2014

2013      Janeta Manea (RO)                  -                                            -

 

    

Categorie H (males, over 40 years)

Year      1. Place                                   2. Place                                 3. Place

2017      Ionut Pitigui (RO)                   Nikolai Enchev (BG)               Mile Trajkov (MK)

2016      Ionut Pitigui (RO)                   Mile Trajkov (MK)                   Oleg Lachii (MD)

2015      Nikolay Enchev (BG) and Ionut Pitigoi (RO) same score!     -

2014

2013      Nikolay Enchev (BG)              Mihai Costache (RO)            Pavel Velichkov (BG)

 

Categorie I (males, over 50 years)

Year       1. Place                                   2. Place                                  3. Place

2017       Alexandru Coca Pavlic (RO)   Mladen Markovski (MK)         Zorance Krstov (MK) 

2016       Alexandru Coca Pavlic (RO)   Valentin Ciribas (MD)             -

2015       Milan Strahinovic (RS)           Alexandru Coca Pavlic (RO)   -    

2014

2013       Todor Kaykiev (BG)                Djuro Bauk (RS)                     Dusan Ceha (RS)