Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)
               Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

Balkan High Speed Telegraphy Championships

Balkan Meisterschaften der Morsetelegrafie

Чемпионат Балканы по скоростной радио-телеграфии


Category RUFZ / Participants of Balkan countries

Country abbreviations - see "Results World HST"


Kategorie RUFZ / Teilnehmer aus den Balkanländern

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"


Категория в приеме позывных программа RUFZ / Участники из балканские государства

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Gabriela I. Apostol (RO)          Melissa Stanica (RO)           -

2016      Teodora Neagu (RO)               Laura Schimbator (RO)        Estera Braga (MD) 

2015      Teodora Neagu (RO)               Laura Schimbator (MD)        Dijana Ostojic (RS)

2014

2013      Mihaela Macsim (RO)              Teodora Neagu (RO)           Laura Schimbator (MD)


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Daniel Raoul Vieru (RO)          Rares Nita (RO)                    -

2016      Victor Garbuz (MD)                 Daniel Raoul Vieru (RO)       Marcel Crivorucenco (MD)

2015      Alexandru Delcea (RO)           Marian Balica (RO)               

2014

2013      Andrei-Matei Barabula (RO)   Alexandru Schimbator (MD) Andrei Stanescu (RO)

   


Categorie C (females, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Mihaela Macsim (RO)             -                                            -

2016      Diana Ene (RO)                      Mihaela Macsim (RO)           -

2015      Diana Ene (RO)                      Mihaela Macsim (RO)           -     

2014   

2013      Diana Ene (RO)                      -                                            -                                                          


Categorie D (males, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017       Iustin Zaharia (RO)                 Veljan Gjorgjiov (MK)            -

2016       Alexandru Delcea (RO)           Andrei Popa (RO)                 Marian Balica (RO)

2015       Andrei Popa (RO)                   Iulian Schimbator (MD)         Victor Garbuz (MD)

2014

2013       Darke Trajkov (MK)                 Eduard- D. Lesanu (RO)       Petre-Ion Chiriac (RO)
 

       

       

Categorie E (females, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)               -

2016      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)               -             

2015      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)               -

2014

2013      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)               -

 


Categorie F (males, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                               3. Place

2017      Alexandru Mancas (RO)          Goran Hajosevic (RS)         Darko Trajkov (MK)

2016      Alexandru Mancas (RO)          Darko Trajkov (MK)             Lucian Cojocaru (RO)

2015      Alexandru Mancas (RO)          Goran Hajosevic (RS)         Iliya Getzov (BG)

2014

2013      Cristian Haldan (RO)               Efstathios Maliakis (GR)      Christo Ignatov (BG)


 

Categorie G (females, senior)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017       Janeta Manea (RO)                -                                            -

2016       Janeta Manea (RO)                -                                            -

2015       Julija Veljic (RS)                      -                                            -                              

2014

2013       Janeta Manea (RO)                -                                            -

 

    

Categorie H (males, over 40 years)

Year      1. Place                                   2. Place                                 3. Place

2017      Mile Trajkov (MK)                  Nikolai Enchev (BG)               Ionut Pitigui (RO)

2016      Mile Trajkov (MK)                  Ionut Pitigui (RO)                    Oleg Lachii (MD)

2015      Nikolay Enchev (BG)             Dusan Ceha (RS)                  -

2014

2013      Nikolay Enchev (BG)             Mile Trajkov (MK)                  Mihai Costache (RO)

 

Categorie I (males, over 50 years)

Year       1. Place                                   2. Place                                 3. Place

2017       Alexandru Coca Pavlic (RO)   Zorance Krstov (MK)           Mladen Markovski (MK)

2016       Alexandru Coca Pavlic (RO)   Valentin Ciribas (MD)           -

2015       Alexandru Coca Pavlic (RO)   Milan Strahinovic                  -                  

2014

2013       Todor Kaykiev (BG)                 Dusan Ceha (RS)                Djuro Bauk (RS)