Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)
               Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

Balkan High Speed Telegraphy Championships

Balkan Meisterschaften der Morsetelegrafie

Чемпионат Балканы по скоростной радио-телеграфии


Category Transmission - Participants of Balkan countries

Country abbreviations - see "Results World HST"


Kategorie Senden von Morsezeichen / Teilnehmer aus den Balkanländern

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"


Категория "в передаче цифр, букв и смешанного текста" / Участники из балканские государства

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Gabriela I. Apostol (RO)          Melissa Stanica (RO)           -

2016      Teodora Neagu (RO)                Laura Schimbator (RO)      Estera Braga (MD)

2015      Laura Schimbator (MD)            Teodora Neagu (RO)          Danijela Tomovic (RS)

2014

2013      Mihaela Macsim (RO)               Laura Schimbator (MD)      Teodora Neagu (RO)


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Rares Nita (RO)                      Daniel Raoul Vieru (RO)       -

2016      Victor Garbuz (MD)                 Daniel Raoul Vieru (RO)       Marcel Crivorucenco (MD)

2015      Alexandru Delcea (RO)           Marian Balica (RO)              -  

2014

2013      Iulian Schimbator (MD)           Andrei Stanescu (RO)          Iustin Zaharia (RO)

   


Categorie C (females, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Mihaela Macsim (RO)             -                                            -

2016      Mihaela Macsim (RO)             Diana Ene (RO)                    -  

2015      Diana Ene (RO)                      Mihaela Macsim (RO)           -  

2014

2013      Diana Ene (RO)                      -                                             -


Categorie D (males, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017       Veljan Gjorgjiov (MK)              Iustin Zaharia (RO)                -

2016       Alexandru Delcea (RO)           Andrei Popa (RO)                 Marian Balica (RO)

2015       Andrei Popa (RO)                   Iulian Schimbator (MD)         Victor Garbuz (MD)

2014

2013       Petre-Ion Chiriac (RO)            Eduard-D. Lesanu (RO)        Darko Trajkov (MK)

       

       

Categorie E (females, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017      Teodora Getzova (BG)             Gabriela Ivan (RO)                 -

2016      Gabriela Ivan (RO)                  Teodora Getzova (BG)            - 

2015      Gabriela Ivan (RO)                  Teodora Getzova (BG)            - 

2014

2013      Gabriela Ivan (RO)                  Teodora Getzova (BG)            - 

 


Categorie F (males, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                               3. Place

2017      Goran Hajosevic (RS)             Lucian Cojocaru (RO)         Darko Trajkov (MK)

2016      Alexandru Mancas (RO)          Darko Trajkov (MK)             Lucian Cojocaru (RO)

2015      Goran Hajosevic (RS)             Marko Zivkovic (DK)            Alexandru Mancas (RO)  

2014

2013      Efstathios Maliakis (GR)          Cristian Haldan (RO)          Christo Ignatov (BG)


 

Categorie G (females, senior)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Janeta Manea (RO)                -                                            - 

2016      Janeta Manea (RO)                -                                            -  

2015      Julija Veljic (RS)                      -                                            -  

2014

2013      Janeta Manea (RO)

 

    

Categorie H (males, over 40 years)

Year      1. Place                                   2. Place                                 3. Place

2017      Ionut Pitigoi (RO)                  Nikolay Enchev (BG)             Mile Trajkov (MK)

2016      Ionut Pitigui (RO)                  Mile Trajkov (MK)                   -

2015      Ionut Pitigoi (RO)                  Nikolay Enchev (BG)             Dusan Ceha (RS)  

2014

2013      Nikolay Enchev (BG)             Mihai Costache (RO)            Mile Trajkov (MK)

 

Categorie I (males, over 50 years)

Year       1. Place                                   2. Place                                 3. Place

2017       Alexandru Coca Pavlic (RO)  Zorance Krstov (MK)             Panayot Danev (BG)

2016       Alexandru Coca Pavlic (RO)  Valentin Ciribas (MD)               -

2015       Milan Strahinovic (RS)           Alexandru Coca Pavlic (RO)    -

2014

2013       Todor Kaykiev (BG)               Dusan Ceha (RS)                   Djuro Bauk (RS)