Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)

                                  Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

Europe Cup of High Speed Telegraphy

Europapokal der Hochgeschwindigkeitstelegrafie

Кубок Европыпо скоростной радиотелеграфии


Category Receiving

Country abbreviations - see "Results World HST"


Kategorie Aufnahme von Fünfergruppen

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"


Категория "в приеме цифр, букв и смешанного текста"

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Anastasia Karaselnikava (BY)  Lena Molnar (HU)                Gabriela I. Apostol (RO)

2016      no receiving competition


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Dzmitry Huk (BY)                     Dmitri Kuznetsov (RU)         Daniel Raoul Vieru (RO)

2016      no receiving competition

   


Categorie C (females, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2017      Anna Sadukova (RU)               Nastassia Ilyina (BY)           Mihaela Macsim (RO)

2016      no receiving competition



Categorie D (males, juniors under 21 years / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017       Iustin Zaharia (RO)                 Roman Filaniuk (BY)             Tamas Varra (HU)

2016       no receiving competition 

       

       

Categorie E (females, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                                 3. Place

2017      Julia Vyazovskaya (RU)           Anastasiya Khlystsik (BY)     Gabriela Ivan (RO)

2016      no receiving competition

 


Categorie F (males, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                               3. Place

2017      Siarhei Shviadko (BY)              Alexandru Mancas (RO)     Goran Hajosevic (RS)

2016      no receiving competition


 

Categorie G (females, senior)

Year       1. Place                                    2. Place                               3. Place

2017      Elvira Aryutkina (RU)               Janeta Manea (RO)            Christine Toporitschnig (CH)

2016      no receiving competition

 

    

Categorie H (males, over 40 years)

Year      1. Place                                   2. Place                                  3. Place

2017      Nikolai Gelyasevich (BY)        Nikolai Enchev (BG)              Ionut Pitigui (RO)

2016      no receiving competition

 


Categorie I (males, over 50 years)

Year        1. Place                                   2. Place                                  3. Place

2017       Omari Sadukov (RU)              Alexandru Coca Pavlic (RO)   Ulf Ehrlich (DE)

2016       no receiving competition