Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)
               Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

World and IARU Region 1 Championships in Highspeed Telegraphy Category Practising Tests (only til 2005)

  • Until 2005 the results of the disciplines "Pile-up" and "RUFZ" were added together and listed in one ranking called "Radio Practising Tests (PX)"
  • The number with * means the European Championships (IARU Region 1)
  • Country abbreviations - see "Results World HST"


Welt- und IARU Region 1- Meisterschaften der Morsetelegrafie Kategorie Practising Tests (nur bis 2005)

  • Bis zum Jahre 2005 wurden die Disziplinen "Pile-up" und "RUFZ" zu einer Wertung, genannt "Radio Practising Tests", abgekürzt PX zusammengeführt
  • Die Jahreszahl mit * bedeutet Europameisterschaften (IARU Region 1)
  • Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"


Чемпионат Mира и IARU R1 по скоростной радио-телеграфии Категория "в приеме позывных КВ-тесте с компьютером "Practising Tests" (только к 2005 году)

  • До 2005 года результаты дисциплин "Pile-up" и "RUFZ" были добавлены вместе, и перечислены в одном рейтинге под названием "Radio Practising Tests (PX)"
  • Год * обозначает первенство (IARU области 1)
  • Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                  2. Place                                3. Place

2005     Maryna Ramanenka (BY)       Anna Sadukova (RU)            Lenka Kalpacka (MK)

2004*    Maryna Ramanenka (BY)      Ekaterina Tarasova (RU)       Lenka Kalpacka (MK)

1997 - 2003 Category A was for females until 20 years of age


2003     Anastasia Lahutsina (BY)       Tanja Azderska (MK)            Anna Sitnikova (RU)
  
2001     Elena Sibagatulina (RU)         Irina Teterskaya (BY)            Anastasia Lahutsina (BY)

1999     Elena Sibagatulina (RU)         Irina Teterskaya (BY)            Volha Mishuk (BY)

1997     Irina Teterskaya (BY)              Volha Mishuk (BY)                Elena Sibagatulina (RU)

1995 Category A was for senior males until 40 years of age

1995     Antal Hudanik (HU)                 Laszlo Weisz (HU)               Oleg Bezzoubov (RU)

 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

Year       1. Place                                    2. Place                             3. Place

2005     Alexander Zaitsev (RU)             Vasily Dalhalaptseu (BY)   Andrei Bidirliu (RO)

2004*    Artsem Floryziak (BY)               Constantin Cojoca (RO)    Evgeny Vitkovskiy (RU)

1997 - 2003 Category B was for males until 20 years of age

2003     Denis Kostyrko (RU)                  Hynek Havlis (CZ)             Sergey Tatarinov (BY)

2001     Denis Kostyrko (RU)                  Roman Imankoulov (RU)   Mihaj Hirjan (RO)  

1999     Roman Imankoulov (RU)           Mihaj Hirjan (RO)               Sergey Tatarinov (BY)

1997     Oleg Ostrovski (BY)                   Ventzislav Georgiev (BG)  Pavel Severinov (RU) 

1995 Category B was for females until 40 years of age

1995      Janeta Manea (RO)                  Valeria Csaszar (HU)         Ildiko Bodor (HU)

   

Categorie C (females, juniors under 21 years/ until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                   2. Place                              3. Place

2005      Tanja Azderska (MK)              Anastasia Lahutsina (BY)   Anna Sitnikova (RU)

2004      Tanja Azderska (MK)              Anastasia Lahutsina (BY)   Anna Sitnikova (RU)

1997 - 2003 Category C was for females under 40 years

2003      Irina Teterskaya (BY)              Elena Sibagatulina (RU)     Gabriela Ivan (RO)

2001      Tanja Azderska (MK)              Larysa Barysenka (BY)       Volha Mishuk (BY)

1999      Larysa Barysenka (BY)          Nora Zsamboki (HU)           Elvira Aryutkina (RU)

1997      Larysa Barysenka (BY)          Olga Begunova (BY)           Valeria Csaszar (HU)

1995 Category C was for junior males under 20 years

1995      Gabor Kasper (HU)                Aurelian Covrig (RO)           Tamas Varga (HU)


Categorie D (males, juniors under 21 years, / until 2006 under 20 years)

Year       1. Place                                    2. Place                              3. Place

2005     Yauheni Kakhno (BY)               Cristian Haldan (RO)          Andrei Nadeev (RU)

2004*    Yauheni Kakhno (BY)               Cristian Haldan (RO)          Andrei Nadeev (RU)      

1997 - 2003 Category D was for males until 45 years of age

2003      Oleg Ostrovski (BY)                 Bogdan Buzoianu (RO)      Evgeny Pashnin (RU)  

2001      Oleg Ostrovski (BY)                 Andrei Bindasov (BY)         Evgeny Pashnin (RU) 

1999      Evgeny Pashnin (RU)              Antal Hudanik (HU)             Oleg Ostrovski (BY)

1997      Antal Hudanik (HU)                  Andrei Bindasov (BY)         Todor Kaykiev (BG)

1995 Category D was for junior females

1995       Yvette Manya (HU)                  Irina Teterskaya (BY)         Nora Zsamboki (HU)       

       

Categorie E (females, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                              3. Place

2005      Elena Sibagatulina (RU)          Irina Teterskaya (BY)          Ionela Trofin (RO)

2004*     Elena Sibagatulina (RU)          Irina Teterskaya (BY)          Vasilica Trofin (RO)

1997 - 2003 Category E was for females over 40 years of age

2003      Raisa Volkova (BY)                Janeta Manea (RO)             Marina Levchenko (UA)

2001      Raisa Volkova (BY)                Tatsiana Pusouskaya (BY)  Larissa Makagonova (RU)

1999      Raisa Volkova (BY)                Tatsiana Pusouskaya (BY)  Larissa Makagonova (RU)

1997      Klara Lendvai (HU)                 Tatsiana Pusouskaya (BY) Valentina Tchibrikalova (RU)

1995 Category E was for senior males over 45 years of age

1995      Stanislav Zelenov (RU)           Gheorge Campenu (RO)    Eiji Kurimoto (JA)  


Categorie F (males, all ages)

Year       1. Place                                    2. Place                                3. Place

2005      Goran Hajosevic (RS)              Bogdan Buzoianu (RO)        Oleg Ostrovski (BY)  

2004*     Bogdan Buzoianu (RO)           Evgeny Pashnin (RO)           Oleg Ostrovski (BY)

1997 - 2003 Category F was for males over 45 years of age

2003      Spaso Markovski (MK)             Stanislav Zelenov (RU)        Yuri Yakauleu (BY)

2001      Spaso Markovski (MK)             Stanislav Zelenov (RU)        Todor Kaykiev (BG)

1999      Volodomir Ivanov (UA)             Stanislav Zelenov (RU)        Mladen Markovski (MK)

1997      Stanislav Zelenov (RU)            Tomas Mikeska (CZ)            Peyo Popdonchev (BG)

1995 Category F was for senior females over 40 years of age

1995       search results

 

Categorie G (females, senior)

Year       1. Place                                    2. Place                               3. Place

2005      Janeta Manea (RO)                 Raisa Volkova (BY)              Marina Levchenko (UA)

2004*     Raisa Volkova (BY)                 Janeta Manea (RO)             Jirina Rykalova (CZ)

2003 Category G was for females until 16 years of age

2003      Maryna Ramanenka (BY)        Milena Furnadziska (MK)     Andrea Weisz (HU) 

 no Category "G" before 2003   

 

Categorie H (males, over 40 years)

Year      1. Place                                   2. Place                                 3. Place

until 2006 Category H was for males over 45 years of age

2005      Mladen Bogdanov (RS)         Spaso Markovski (MK)          Stanslav Zelenov (RU)

2004*    Mladen Bogdanov (RS)         Spaso Markovski (MK)          Stanslav Zelenov (RU)

2003 Category H was for males until 16 years of age

2003      Yauheni Kakhno (BY)            Aleksey Filippov (RU)            Andras Weisz (HU)

no Category "H" before 2003


Categorie I (males, over 50 years)

Year       1. Place                                   2. Place                               3. Place

no Category "I" before 2007