Free counters!

highspeedtelegraphy.com


Highspeed Morse Telegraphy (HST)

                                  Hochgeschwindigkeits Morsetelegrafie (HST)
                                        Скоростная Pадиотелеграфия (СРТ)

World and IARU Region 1 HST Championships Category Practising Tests   (only until 2005)

Until 2005 the results of the disciplines "Pile-up" and "RUFZ" were added together and listed in one ranking called "Radio Practising Tests (PX)". The number with * means the IARU Region 1 Championships.

Country abbreviations - see "Results World HST"


HST Welt- und IARU Region 1- Meisterschaften  Kategorie Praktische Tests (nur bis 2005)

Bis zum Jahre 2005 wurden die Disziplinen "Pile-up" und "RUFZ" zu einer Wertung, genannt "Radio Practising Tests", abgekürzt PX zusammengeführt. Die Jahreszahl mit * bedeutet IARU Region 1 - Meisterschaften.

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"


Чемпионат Mира и IARU R1 по скоростной радио-телеграфии Категория "в приеме позывных КВ-тесте с компьютером "Practising Tests"             (только к 2005 году)

До 2005 года результаты дисциплин "Pile-up" и "RUFZ" были добавлены вместе, и перечислены в одном рейтинге под названием "Radio Practising Tests (PX)". Год * обозначает первенство (IARU области 1)

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

2005    

  1. Maryna Ramanenka (BY)      
  2. Anna Sadukova (RU)           
  3. Lenka Kalpacka (MK)

2004*   

  1. Maryna Ramanenka (BY)     
  2. Ekaterina Tarasova (RU)      
  3. Lenka Kalpacka (MK)


1997 - 2003 Category A was for females until 20 years of age


2003    

  1. Anastasia Lahutsina (BY)      
  2. Tanja Azderska (MK)           
  3. Anna Sitnikova (RU)

  
2001    

  1. Elena Sibagatulina (RU)        
  2. Irina Teterskaya (BY)           
  3. Anastasia Lahutsina (BY)

1999    

  1. Elena Sibagatulina (RU)        
  2. Irina Teterskaya (BY)           
  3. Volha Mishuk (BY)

1997    

  1. Irina Teterskaya (BY)             
  2. Volha Mishuk (BY)               
  3. Elena Sibagatulina (RU)

1995 Category A was for senior males until 40 years of age

1995    

  1. Antal Hudanik (HU)                
  2. Laszlo Weisz (HU)              
  3. Oleg Bezzoubov (RU)
 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

2005    

  1. Alexander Zaitsev (RU)            
  2. Vasily Dalhalaptseu (BY)  
  3. Andrei Bidirliu (RO)

2004*   

  1. Artsem Floryziak (BY)              
  2. Constantin Cojoca (RO)   
  3. Evgeny Vitkovskiy (RU)

1997 - 2003 Category B was for males until 20 years of age

2003    

  1. Denis Kostyrko (RU)                 
  2. Hynek Havlis (CZ)            
  3. Sergey Tatarinov (BY)

2001    

  1. Denis Kostyrko (RU)                 
  2. Roman Imankoulov (RU)  
  3. Mihaj Hirjan (RO)  

1999    

  1. Roman Imankoulov (RU)          
  2. Mihaj Hirjan (RO)              
  3. Sergey Tatarinov (BY)

1997    

  1. Oleg Ostrovski (BY)                  
  2. Ventzislav Georgiev (BG) 
  3. Pavel Severinov (RU) 

1995 Category B was for females until 40 years of age

1995     

  1. Janeta Manea (RO)                 
  2. Valeria Csaszar (HU)        
  3. Ildiko Bodor (HU)

   

Categorie C (females, juniors under 21 years/ until 2006 under 20 years)

2005     

  1. Tanja Azderska (MK)             
  2. Anastasia Lahutsina (BY)  
  3. Anna Sitnikova (RU)

2004     

  1. Tanja Azderska (MK)             
  2. Anastasia Lahutsina (BY)  
  3. Anna Sitnikova (RU)

1997 - 2003 Category C was for females under 40 years

2003     

  1. Irina Teterskaya (BY)             
  2. Elena Sibagatulina (RU)    
  3. Gabriela Ivan (RO)

2001     

  1. Tanja Azderska (MK)             
  2. Larysa Barysenka (BY)      
  3. Volha Mishuk (BY)

1999     

  1. Larysa Barysenka (BY)         
  2. Nora Zsamboki (HU)          
  3. Elvira Aryutkina (RU)

1997     

  1. Larysa Barysenka (BY)         
  2. Olga Begunova (BY)          
  3. Valeria Csaszar (HU)

1995 Category C was for junior males under 20 years

1995     

  1. Gabor Kasper (HU)               
  2. Aurelian Covrig (RO)          
  3. Tamas Varga (HU)


Categorie D (males, juniors under 21 years, / until 2006 under 20 years)

2005    

  1. Yauheni Kakhno (BY)              
  2. Cristian Haldan (RO)         
  3. Andrei Nadeev (RU)

2004*   

  1. Yauheni Kakhno (BY)              
  2. Cristian Haldan (RO)         
  3. Andrei Nadeev (RU)      

1997 - 2003 Category D was for males until 45 years of age

2003     

  1. Oleg Ostrovski (BY)                
  2. Bogdan Buzoianu (RO)     
  3. Evgeny Pashnin (RU)  

2001     

  1. Oleg Ostrovski (BY)                
  2. Andrei Bindasov (BY)        
  3. Evgeny Pashnin (RU) 

1999     

  1. Evgeny Pashnin (RU)             
  2. Antal Hudanik (HU)            
  3. Oleg Ostrovski (BY)

1997     

  1. Antal Hudanik (HU)                
  2. Andrei Bindasov (BY)       
  3. Todor Kaykiev (BG)

1995 Category D was for junior females

1995      

  1. Yvette Manya (HU)                 
  2. Irina Teterskaya (BY)        
  3. Nora Zsamboki (HU)       

       

Categorie E (females, all ages)

2005     

  1. Elena Sibagatulina (RU)         
  2. Irina Teterskaya (BY)        
  3. Ionela Trofin (RO)

2004*    

  1. Elena Sibagatulina (RU)         
  2. Irina Teterskaya (BY)        
  3. Vasilica Trofin (RO)

1997 - 2003 Category E was for females over 40 years of age

2003     

  1. Raisa Volkova (BY)               
  2. Janeta Manea (RO)            
  3. Marina Levchenko (UA)

2001    

  1. Raisa Volkova (BY)               
  2. Tatsiana Pusouskaya (BY) 
  3. Larissa Makagonova (RU)

1999     

  1. Raisa Volkova (BY)               
  2. Tatsiana Pusouskaya (BY) 
  3. Larissa Makagonova (RU)

1997     

  1. Klara Lendvai (HU)               
  2. Tatsiana Pusouskaya (BY)
  3. Valentina Tchibrikalova (RU)

1995 Category E was for senior males over 45 years of age

1995     

  1. Stanislav Zelenov (RU)          
  2. Gheorge Campenu (RO)   
  3. Eiji Kurimoto (JA)  


Categorie F (males, all ages)

2005     

  1. Goran Hajosevic (RS)             
  2. Bogdan Buzoianu (RO)       
  3. Oleg Ostrovski (BY)  

2004*    

  1. Bogdan Buzoianu (RO)          
  2. Evgeny Pashnin (RO)          
  3. Oleg Ostrovski (BY)

1997 - 2003 Category F was for males over 45 years of age

2003     

  1. Spaso Markovski (MK)            
  2. Stanislav Zelenov (RU)      
  3. Yuri Yakauleu (BY)

2001     

  1. Spaso Markovski (MK)            
  2. Stanislav Zelenov (RU)       
  3. Todor Kaykiev (BG)

1999     

  1. Volodomir Ivanov (UA)            
  2. Stanislav Zelenov (RU)       
  3. Mladen Markovski (MK)

1997     

  1. Stanislav Zelenov (RU)          
  2. Tomas Mikeska (CZ)          
  3. Peyo Popdonchev (BG)

1995 Category F was for senior females over 40 years of age

1995       search results

 

Categorie G (females, senior)

2005     

  1. Janeta Manea (RO)                
  2. Raisa Volkova (BY)             
  3. Marina Levchenko (UA)

2004*    

  1. Raisa Volkova (BY)                
  2. Janeta Manea (RO)            
  3. Jirina Rykalova (CZ)

2003 Category G was for females until 16 years of age

2003     

  1. Maryna Ramanenka (BY)       
  2. Milena Furnadziska (MK)    
  3. Andrea Weisz (HU) 

 no Category "G" before 2003   

 

Categorie H (males, over 40 years)

until 2006 Category H was for males over 45 years of age

2005     

  1. Mladen Bogdanov (RS)        
  2. Spaso Markovski (MK)         
  3. Stanslav Zelenov (RU)

2004*   

  1. Mladen Bogdanov (RS)        
  2. Spaso Markovski (MK)         
  3. Stanslav Zelenov (RU)

2003 Category H was for males until 16 years of age

2003     

  1. Yauheni Kakhno (BY)           
  2. Aleksey Filippov (RU)           
  3. Andras Weisz (HU)

no Category "H" before 2003


Categorie I (males, over 50 years)

no Category "I" before 2007