Free counters!

highspeedtelegraphy.com


for fans of highspeed morse telegraphy
     
      für Fans der schnellen Morsetelegrafie           

 для любителей скоростная радиотелеграфия

                                                     

World and IARU Region 1 Championships in Highspeed Telegraphy Category Morse Runner    Country abbreviations - see "Results World HST"


Welt- und IARU Region 1- Meisterschaften der Morsetelegrafie Kategorie Morse Runner Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"


Чемпионат Mира и IARU R1 по скоростной радио-телеграфии Категория "в приеме позывных КВ-тесте с компьютером Morse Runner"                 

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2018

Hanna Karaselnikava (BY) EW3-074

Lena Molnar (HU) HA6AA

Elena Malysheva (RU) R4F-73

2017

Anastasiya Behonova (BY) EW7-111

Ekaterina Ivanova (RU) RZ9UMA 

Lena Molnar (HU) HA6AA

2016

Anastasiya Behonova (BY) EW7-111

Teodora Neagu (RO) YO3-514

Lena Molnar (HU) HA6AA

2015

Yulia Tsikhanovich (BY) EW2-249

Teodora Neagu (RO) YO3-514

Ekaterina Ivanova (RU) RZ9UMA 

2014*

Anastasiya Burak (BY) EW1-044

Ekaterina Ivanova (RU) RZ9UMA 

Teodora Neagu (RO) YO3-514

2013

Nastassia Ilyina (BY) EW1-835   

Valeriia Pershina (RU) R4F-30 

Mihaela Macsim (RO) YO8TLK

2012

Nastassia Ilyina (BY) EW1-835  

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

Mihaela Macsim (RO) YO8TLK

2011

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

Aliaksandra Charkasava (BY)

Mihaela Macsim (RO) YO8TLK

2010*

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

Aliaksandra Charkasava (BY)

Diana Ene (RO) YO8TOC

2009

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW  

Natalia Filipovich (BY) EW8NF

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

2008*

Natalia Filipovich (BY) EW8NF

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW  

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

2007

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW  

Volha Filipovich (BY) 

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

2006*

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

Volha Samultsava (BY)

Adelina Astefani (RO) YO8TOF

 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2018

Dimtry Huk (BY) EW3-053

Vasile Nita (RO) YO3-607

Artem Melkin (RU) UB3DPG

2017

Kanstantin Kharlan (BY) EW8HK

Raoul-Daniel Vieru (RO) YO3BJW

Todor Todorov (BG) LZ4AW

2016

Vladimir Bindasov (US) W0/EW7-113

Raoul-Daniel Vieru (RO) YO3JBW

Ivan Hara (BY) EW2-253 

2015

Marian Balica (RO) YO8XXX   

Roman Filaniuk (BY) EW3ABE

Danil Shestakov (RU) R9U-144

2014*

Marian Balica (RO) YO8XXX   

Tamas Varro (HU) HA8RT   

Roman Filaniuk (BY) EW3ABE

2013

Alexandru Delcea (RO) YO3-413

Artsemi Haurylenka (BY) EU8AI 

Julian A. Schimbator (MD) ER1CAF

2012

Aliaksandr Kazlou (BY) EW7-049

Alexandru Delcea (RO) YO3-413

Denis Islamov (RU) UH9CID

2011

Aliaksei Cherkasau (BY) EW3-046   

Marian Balica (RO) YO8XXX 

Patrik Toth (HU) HG-3036

2010*

Vladimir Miashkou (BY) EW7-043

Cristian Sandu (RO) 

Patrik Toth (HU) HG-3036

2009

Ion Petre Ciriac (RO) YO-SWL  

Alexander Zaitsev (RU) RK4-07PE

Alexander Vialicka (BY)

2008*

Mikita Kovaleuski (BY) EU1HAN

Alexander Zaitsev (RU) RK4-07PE

Darko Trajkov (MK) Z30X

2007

Andrei Bidirliu (RO) YO8TBA  

Alexander Zaitsev (RU) RK4-07PE   

Nenad Veljkovic (RS)

2006*

Andrei Ukhtsikau (BY)

Andrei Bidirliu (RO) YO8TBA   

Alexander Zaitsev (RU) RK4-07PE   


Categorie C (females, juniors under 21 years/ until 2006 under 20 years)

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2018

Nastassia Ilyina (BY) EW1-835

Izabella Apostol (RO) YO3JCA

Laura Schimbator (MD) ER1LAU

2017

Nastassia Ilyina (BY) EW1-835

Anna Sadukova (RU) RA4FVL   

Mihaela Macsim (RO) YO8TLK

2016

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

Diana Ene (RO) YO8TOC

Anastasiya Burak (CZ)  OK/EW1-044

2015

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

Liudmila Basava (BY) EW7-023

Diana Ene (RO) YO8TOC

2014*

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

Natalia Filipovich (BY) EW8NF

Diana Ene (RO) YO8TOC

2013

Liudmila Basava (BY) EW7-023    

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

Diana Ene (RO) YO8TOC

2012

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW

Yulia Vyazovskaya (RU) UA4FGO

Natalia Filipovich (BY) EW8NF

2011

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW

Yulia Vyazovskaya (RU) UA4FGO

Natalia Filipovich (BY) EW8NF

2010*

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW

Maryna Ramanenka (RU) 

Yulia Vyazovskaya (RU) UA4FGO

2009

Maryna Ramanenka (RU) 

Maria Getzova (BG) LZ2YVV

Adelina Astefani (RO) YO8TOF

2008*

Maria Getzova (BG) LZ2YVV

Hanna Shavialenka (BY) EW8NK

Ionela Trofin (RO) YO8TIL

2007

Maryna Ramanenka (RU) 

Maria Getzova (BG) LZ2YVV

Ekaterina Tarasova (RU) RK4-05PE

2006*

Ionela Trofin (RO) YO8TIL

Maryna Ramanenka (RU) 

Eszter Szekely (HU) HA3SY


Categorie D (males, juniors under 21 years, / until 2006 under 20 years)

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2018

Iustin Zaharia (RO) YO8RMW

Raman Filanyuk (BY) EW3ABE

Tamas Varro (HU) HA8RT

2017

Marian Balica (RO) YO8XXX

Artsemi Haurylenka (BY) EU8AI

Tamas Varro (HU) HA8RT

2016

Andrei Popa (RO) YO8TON

Aliaksei Charkasau (BY) EW3-046

Platon Zhuravlev (RU) R9YBA

2015

Andrei Popa (RO) YO8TON

Aliaksei Charkasau (BY) EW3-046

Tamas Varro (HU) HA8RT

2014*

Alexandru Mancas (RO) YO8TTT

Aliaksei Charkasau (BY) EW3-046

Aleksei Postnov (RU) UA4FDW

2013

Alexandru Mancas (RO) YO8TTT

Stanislau Haureylenka (BY) EW8GS

Darko Trajkov (MK) Z30X

2012

Alexandru Mancas (RO) YO8TTT

Stanislau Haureylenka (BY) EW8GS

Aleksei Postnov (RU) UA4FDW

2011

Alexandru Mancas (RO) YO8TTT

Mikita Kavaleuski (BY) EU1HAN

Aleksei Postnov (RU) UA4FDW

2010*

Alexandru Mancas (RO) YO8TTT

Andrei Ukhtsikau (BY)  

Aleksei Postnov (RU) UA4FDW

2009

Siarhei Shviadko (BY) EW7SH 

Andrei Bidirliu (RO) YO8TBA

Darko Trajkov (MK) Z30X

2008*

Yauheni Kakhno (BY) EW8VK

Mihai Airinei (RO) YO8SMA

Andras Weisz (HU) HG-3305

2007

Yauheni Kakhno (BY) EW8VK

Iliya Ionkin (RU) RV9CKM 

Cristian Haldan (RO) YO8SIH

2006*

Cristian Haldan (RO) YO8SIH

Yauheni Kakhno (BY) EW8VK

Iliya Ionkin (RU) RV9CKM 

       

Categorie E (females, all ages)

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2018

Anna Sadukova (RU) RA4FVL

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW

Hanna Shavialenka (BY) EW8NK

2017

Hanna Shavialenka (BY) EW8NK

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW

Diana Ene (RO) YO8TOC

2016

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW

Hanna Shavialenka (BY) EW8NK

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

2015

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW

Hanna Shavialenka (BY) EW8NK

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

2014*

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

Liudmila Basava (BY)EW7-023

2013

Teodora Getzova (BG) LZ2CWW

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

Natallia Filipovich (BY) EW8NF

2012

Hanna Shavialenka (BY) EW8NK

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

Elena Elchenko (RU) RV9CPW

2011

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

Elena Elchenko (RU) RV9CPW

Maryna Ramanenka (BY)

2010*

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

Vladislava Kasimovich (BY) EU1HAS

Mariya Getzova (BG) LZ2YVV

2009

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

Hanna Shavialenka (BY) EW8NK 

Anna Pashnina (RU)

2008*

Elena Elchenko (RU) RV9CPW

Irina Teterskaya (BY) EU1YI

Donata Gierczycka (PL) SP5HNK

2007

Nallia Filipovich (BY) EW8NF

Elena Elchenko (RU) RV9CPW

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

2006

Elena Sibagatulina (RU) RV9CPW

Irina Teterskaya (BY) EU1YI

Tanja Azderska (MK) Z30RS-171


Categorie F (males, all ages)

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2018

Stanislau Haurylenka (BY) EW8GS

Andrei Bindasov (US) W0/EU7KI

Ilya Ionkin (RU) RV9CKM

2017

Goran Hajosevic (RS) YT7AW   

Alexandru Mancas (RO) YO8TTT

Stanislau Haurylenka (BY) EW8GS

2016

Goran Hajosevic (RS) YT7AW 

Alexandru Mancas (RO) YO8TTT

Iliya Getzov (BG) LZ4UU

2015

Goran Hajosevic (RS) YT7AW 

Alexandru Mancas (RO) YO8TTT

Oleg Ostrovski (BY) EW8NW

2014*

Goran Hajosevic (RS) YT7AW 

Oleg Ostrovski (BY) EW8NW

Iliya Getzov (BG) LZ4UU

2013

Bogdan Buzoianu (CH) HB9EYN

Iliya Getzov (BG) LZ4UU

Oleg Ostrovski (BY) EW8NW

2012

Iliya Getzov (BG) LZ4UU

Goran Hajosevic (RS) YT7AW 

Evgenij Kohno (BY) EW8VK

2011

Fabian Kurz (DE) DJ1YFK 

Iliya Getzov (BG) LZ4UU

Iliya Ionkin (RU) RV9CKM

2010*

Iliya Getzov (BG) LZ4UU

Cristian Haldan (RO) YO4RHC

Iliya Ionkin (RU) RV9CKM

2009

Iliya Getzov (BG) LZ4UU

Goran Hajosevic (RS) YT7AW 

Bogdan Buzoianu (RO) YO8RJV

2008*

Goran Hajosevic (RS) YT7AW 

Iliya Getzov (BG) LZ4UU

Fabian Kurz (DE) DJ1YFK

2007

Iliya Getzov (BG) LZ4UU

Andrei Bindasov (BY) EU7KI

Heinrich Langkopf (DE) DL2OBF

2006*

Goran Hajosevic (RS) YT7AW 

Oleg Ostrovski (BY) EW8NW

Fabian Kurz (DE) DJ1YFK


Categorie G (females, senior)

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2018

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

Sambuudorj Buyantogto (MN) JT-YL-21

Elvira Aryutkina (RU) UA4FJ

2017

Gabriela Ivan (RO) YO8RKQ

Larysa Barysenka (BY) EU7KT

Sambuudorj Buyantogto (MN) JT-YL-21

2016

Janeta Manea (RO) YO3RJ      

Larysa Barysenka (BY) EU7KT

Elvira Aryutkina (RU) UA4FJ

2015

Larysa Barysenka (BY) EU7KT

Elvira Aryutkina (RU) UA4FJ

Janeta Manea (RO) YO3RJ

2014*

Janeta Manea (RO) YO3RJ

Larysa Barysenka (BY) EU7KT

Elvira Aryutkina (RU) UA4FJ

2013

Janeta Manea (RO) YO3RJ

Elvira Aryutkina (RU) UA4FJ

Larysa Barysenka (BY) EU7KT

2012

Larysa Barysenka (BY) EU7KT

Elvira Aryutkina (RU) UA4FJ

Julija Veljic (RS) YU8YL

2011

Irina Kovalevskaya (BY) EU1HAO

Janeta Manea (RO) YO3RJ

Larysa Barysenka (BY) EU7KT

2010*

Aida Kasimovich (BY) EU1HAR

Elvira Aryutkina (RU) UA4FJ

Janeta Manea (RO) YO3RJ

2009

Janeta Manea (RO) YO3RJ

Irina Kovalevskaya (BY) EU1HAO

Svitlana Zdorevska (UA) UT5URM

2008*

Janeta Manea (RO) YO3RJ

Julija Veljic (RS) YU8YL

Irina Kovalevskaya (BY) EU1HAO

2007

Elvira Aryutkina (RU) UA4FJ

Raisa Volkova (BY) EW1YL

Janeta Manea (RO) YO3RJ

2006*

Elvira Aryutkina (RU) UA4FJ

Raisa Volkova (BY) EW1YL

Klara Lendvai (HU) HA5BA 

 


Categorie H (males, over 40 years)

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2018

Oleg Ostrovski (BY) EW8NW

Fulvio Galli (CH) HB9DHG

Ionut Pitigui (RO) YO9WF

2017

Andrei Bindasov (US) W0/EU7KI  

Evgeny Pashnin (RU) RV9CPV

Ionut Pitigui (RO) YO9WF

2016

Andrei Bindasov (US) W0/EU7KI  

Faisal Alajmi (KW) 9K2RR

Ionut Pitigui (RO) YO9WF

2015

Andrei Bindasov (BY) EU7KI  

Evgeny Pashnin (RU) RV9CPV

Ionut Pitigui (RO) YO9WF

2014*

Andrei Bindasov (BY) EU7KI  

Evgeny Pashnin (RU) RV9CPV

Ionut Pitigui (RO) YO9WF

2013

Andrei Bindasov (BY) EU7KI  

Heinrich Langkopf (DE) DL2OBF    

Evgeny Pashnin (RU) RV9CPV

2012

Antal Hudanik (HU) HA3OV     

Stefan Mancas (RO) YO8DOH

Heinrich Langkopf (DE) DL2OBF   

2011

Omari Sadukov (RU) UA4FFP

Nikolai Gelyasevich (BY) EU7KQ   

Antal Hudanik (HU) HA3OV     

2010*

Antal Hudanik (HU) HA3OV     

Mihai Costache (RO) YO8COL

Omari Sadukov (RU) UA4FFP

2009

Antal Hudanik (HU) HA3OV     

Ilya Kleyman (US) KE7OPG

Stefan Mancas (RO) YO8DOH

2008*

Antal Hudanik (HU) HA3OV     

Omari Sadukov (RU) UA4FFP

Mihai Costache (RO) YO8COL

2007

Antal Hudanik (HU) HA3OV     

Mihai Costache (RO) YO8COL

Mladen Bogdanov (RS) YT6W/YU7NU

2006*

Milan Strahinovic (RS) YU8A

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

Yuri Yakauleu (BY) EW3LL

until 2006 Category H was for males over 45 years of age

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2006

Milan Strahinovic (RS) YU8A

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

Yuri Yakauleu (BY) EW3LL



Categorie I (males, over 50 years)

Year

1. Place

2. Place

3. Place

2018

Ferenc Provics (HU) HA8KW

Nikolay Enchev (BG) LZ1NK

Nikolai Gelyasevich (BY) EU7KJ

2017

Mladen Bogdanov (RS) YT6W

Stefan Hader (DE) DL9ABM

Ferenc Provics (HU) HA8KW

2016

Ferenc Provics (HU) HA8KW

Mladen Bogdanov (RS) YT6W

Stefan Hader (DE) DL9ABM

2015

Ferenc Provics (HU) HA8KW

Stefan Hader (DE) DL9ABM

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

2014*

Ferenc Provics (HU) HA8KW

Stefan Hader (DE) DL9ABM

Nikolay Enchev (BG) LZ1NK

2013

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

Ferenc Provics (HU) HA8KW

Stefan Hader (DE) DL9ABM

2012

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

Volodomir Ivanov (UA) UT1IJ

Stefan Hader (DE) DL9ABM

2011

Barry Kutner (US) W2UP

Volodomir Ivanov (UA) UT1IJ

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

2010*

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

Alexandru Coca Pavlic (RO) YO8SS

Alfred Cwenar (PL) SP7HOR

2009

Mladen Markovski (MK) Z32M

Barry Kutner (US) W2UP

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

2008*

Milan Strahinovic (RS) YU8A

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

Volodomir Ivanov (UA) UT1IJ

2007

Milan Strahinovic (RS) YU1NW / YU8A

Todor Kaykiev (BG) LZ1BP

Alexandru Coca Pavlic (RO) YO8SS

no Category "I" before 2007