Free counters!

highspeedtelegraphy.com


for fans of highspeed morse telegraphy
     
      für Fans der schnellen Morsetelegrafie           

 для любителей Скоростная Pадиотелеграфия

                                                     

Europe Cup of High Speed Telegraphy

Europapokal der Hochgeschwindigkeitstelegrafie

Кубок Европыпо скоростной радиотелеграфии


Category Receiving

Country abbreviations - see "Results World HST"


Kategorie Aufnahme von Fünfergruppen

Länderabkürzungen - siehe "Results World HST"

Категория "в приеме цифр, букв и смешанного текста"

Cтрана сокращений - смотрите "Results World HST"


Categorie A (females, youngsters under 16 years)

2017     

  1. Anastasia Karaselnikava (BY) 
  2. Lena Molnar (HU)               
  3. Gabriela I. Apostol (RO)

2016     

no receiving competition


 

Categorie B (males, youngsters under 16 years)

2017     

  1. Dzmitry Huk (BY)                    
  2. Dmitri Kuznetsov (RU)        
  3. Daniel Raoul Vieru (RO)

2016      no receiving competition

   


Categorie C (females, juniors under 21 years)

2017     

  1. Anna Sadukova (RU)              
  2. Nastassia Ilyina (BY)          
  3. Mihaela Macsim (RO)

2016      no receiving competition



Categorie D (males, juniors under 21 years)

2017      

  1. Iustin Zaharia (RO)                
  2. Roman Filaniuk (BY)            
  3. Tamas Varra (HU)

2016       no receiving competition 

       

       

Categorie E (females, all ages)

2017     

  1. Julia Vyazovskaya (RU)          
  2. Anastasiya Khlystsik (BY)    
  3. Gabriela Ivan (RO)

2016      no receiving competition

 


Categorie F (males, all ages)

2017     

  1. Siarhei Shviadko (BY)             
  2. Alexandru Mancas (RO)    
  3. Goran Hajosevic (RS)

2016      no receiving competition


 

Categorie G (females, senior)

2017     

  1. Elvira Aryutkina (RU)              
  2. Janeta Manea (RO)           
  3. Christine Toporitschnig (CH)

2016      no receiving competition

 

    

Categorie H (males, over 40 years)

2017     

  1. Nikolai Gelyasevich (BY)       
  2. Nikolai Enchev (BG)             
  3. Ionut Pitigui (RO)

2016      no receiving competition

 


Categorie I (males, over 50 years)

2017      

  1. Omari Sadukov (RU)             
  2. Alexandru Coca Pavlic (RO)  
  3. Ulf Ehrlich (DE)

2016       no receiving competition